Namiesto gastráčov účtenky?

Autor: Pravda o gastráčoch | 11.11.2016 o 19:00 | Karma článku: 4,24 | Prečítané:  1625x

Predstavte si, že by ste každý mesiac museli zamestnávateľovi doniesť 20 bločkov z obedov. Spoločné s kolegami by ste si ich fotili, označili svoj obed. Alebo by ste od čašníka chceli osobitný účet.  

Takto nejako by mohlo fungovať stravné v hotovosti. Teda ak by mala zostať zachovaná kontrola toho, či sa účelový príspevok na stravovanie využíva aj na jedlo. Príde vám to absurdné? Lenže napríklad aj príspevok na bývanie musíte každý mesiac riadne dokladovať. Prečo? Nie je snáď prirodzenou potrebou každého človeka mať strechu nad hlavou pre seba, svoju rodinu? Na druhej strane je prirodzené aj to, ak sa pri príspevkoch určených na konkrétny účel kontroluje ich využitie.

Pokiaľ by štát nedokázal zistiť, či daňovo a odvodovo zvýhodnené príspevky idú skutočne na to, na čo majú ísť, tak nie je nič jednoduchšie, ako celý inštitút stravného zrušiť. Bez zabezpečenia účelovosti využitia stravného sa stráca jeho význam. Je otázkou, či by štát ešte videl zmysel v tom, aby tento benefit vôbec ponechal.

A áno, jesť musíme všetci. Táto položka je v rozpočte každého človeka. Prostriedkami, ktoré dopláca zamestnávateľ, máte automaticky vyšší rozpočet na to, čo si na obed môžete dopriať. Ak však zarábate trebárs priemernú mzdu a máte rodinu, o ktorú sa staráte, tak nie je jedno, či z peňaženky každodenne vyťahujete gastrolístok alebo hotovosť. Ukázal to tohtoročný prieskum GfK, a nielen ten.  Jedlo je jedna z prvých položiek, na ktorých Slováci šetria. Podľa prieskumu z roku 2014 až tretina ľudí šetrí výberom menej kvalitného jedla a 13 % nakupuje jedla menej.  

Z toho vyplýva, že veľká časť Slovákov si uťahuje opasky doslovne – v jedle. S gastrolístkom zaplatíme z nášho vrecka rovnako, avšak hodnota, ktorú za to dostaneme, je viac ako dvojnásobná. Gastrolístok sa z peňaženky rozhodne vyberá jednoduchšie ak viete, že viac ako polovicu z neho neplatíte vy, ale zamestnávateľ. To, čo by v hotovosti bola treska s rožkom, môže byť s gastrolístkom teplý obed.

Obhajcovia hotovosti tiež radi zabúdajú na dôležitý fakt, že príspevok na stravu nie je mzda. Je to benefit, prostriedky, ktoré sú nám poskytnuté len na jeden účel, a to na stravu. Otvoriť Pandorinu skrinku, zrovnoprávniť stravné so mzdou a umožniť tak nakupovať bez kontroly čokoľvek iné, je v rozpore s celým zmyslom stravného ako takého. So zmyslom, s ktorým tento systém už roky funguje v prospech zamestnancov, ale v konečnom dôsledku aj zamestnávateľov a štátu. 

Viac k téme gastrolístkov sa dočítate na pravdaogastracoch.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Real Madrid vyhral Ligu majstrov aj po tretí raz v rade

Po veľkej chybe gólmana Liverpoolu vyrovnal Mané, Real znova vyhráva po Baleových nožničkách a ďalekonosnej strele.

KULTÚRA

Pavol Habera: Rozum ma drží pri zemi, preto som tak dlho nevydal platňu

Slovenské texty môžu byť najväčšia sila.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?


Už ste čítali?